Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Székelyhon
Anul şi data apariţiei: 20-02-2013
Tematica: problematica steagului secuiesc
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Corlăţean megszállottja lett Füzes kiutasításának
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.szekelyhon.ro/vilag/corlaaean-megszallottja-lett-fuzes-kiutasitasanak


Titus Corlăţean külügyminiszter ismét kilátásba helyezte a bukaresti magyar nagykövet kiutasítását arra az esetre, ha Füzes Oszkár újfent etnikai alapú autonómiáról, Románia nemzetállamként való alkotmányos önmeghatározásának módosításáról beszél a nyilvánosság előtt.titus-corlatean-002_bTitus Corlăţean 
A román diplomácia vezetője a bukaresti Realitatea hírtelevízióban beszélt erről kedden este, amikor a székely zászló körüli magyar-román vitáról kérdezték. A külügyminiszter utalt rá, hogy Magyarország autonómiával kapcsolatos álláspontja nem újdonság Bukarest számára, de szerinte egy nagykövet nem szólhat bele abba, hogy a fogadó országnak mi a teendője. „Az alkotmánymódosításról beszélhetünk az RMDSZ-szel, és ezt meg is tesszük, de ezt egymást közt beszéljük meg, nem másokkal" - mondta a külügyminiszter.
Mint ismeretes, Füzes Oszkár nagykövetet a zászlóvita kirobbanásának napján szólaltatta meg több román hírtelevízió. A diplomata közölte: ha a székelyföldi magyarok autonómiát kérnek, Magyarországnak kötelessége támogatni törekvésüket. Arra a felvetésre, hogy Székelyföld nem egy hivatalosan elismert régió Romániában, a nagykövet úgy reagált: csak azt javasolhatja, hogy tegyék azzá. Mikor azt kérdezték tőle, szerinte változtatásra szorul-e a nemzetállam-meghatározás a román alaptörvényben, Füzes Oszkár azt mondta: léteznek demokratikus intézmények Romániában az alkotmánymódosítási vita lefolytatására, és sok sikert kíván munkájukhoz. Corlăţean akkor a diplomáciai szokásjog megsértésével vádolta Füzest televíziós szereplései miatt, hozzátéve, újabb hasonló „megszólalás" a kiutasítását fogja eredményezni. Martonyi János külügyminiszter még aznap közölte: a bukaresti magyar nagykövet semmi olyat nem mondott a székelyföldi autonómia kérdéséről, ami ne lenne azonos a kormány álláspontjával. 
Kedd esti tévéinterjújában Corlăţean ismét felvetette, hogy Bukarest a magyar kormány választási manőverének tarja a székelyzászló-ügyet, amely a Romániában élő magyar állampolgárok voksainak megszerzését célozná. Úgy vélekedett: sántít az a párhuzam, amelyet Budapest a román és magyar könnyített honosítás között próbál megvonni. Szerinte az a lényegi különbség a Moldovai Köztársaság román állampolgárságot szerzett polgárai és a magyar könnyített honosítás kedvezményezettjei között, hogy Románia nemzetiségtől függetlenül kínál állampolgárságot egykori polgárainak, illetve azok leszármazottainak, míg Magyarország szerinte az etnikai elvet érvényesíti. (Ennek ellentmond Valer Marian, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) Szatmár megyei szenátorának minap tett nyilatkozata, miszerint Erdélyben több ezer román nemzetiségű személy is megkapta a román állampolgárságot. Marian emiatt törvénytervezetet kíván a parlament elé terjeszteni, amellyel megvonnák a magyar állampolgárságot a román nemzetiségűektől). 
Egyébként Victor Ponta kormányfő szerdán Kolozsváron úgy vélekedett, a székelyzászló-ügy nem veszélyezteti a román-magyar stratégiai partnerséget. A vitát „a választásokra készülő Fidesz provokációinak" tekintette. „Úgy tudom, gazdasági és szociális érdemeik nem nagyon vannak, és ilyenkor előveszik a román, a szlovák, a szerb kérdést" - magyarázta Ponta. A kormányfő nyomatékosította, a romániai magyar kisebbséget nem kell felhasználni a budapesti politikai küzdelemben. Úgy vélte, Bukarestnek egyfelől határozottan ki kell állni a törvények tiszteletben tartása mellett, de el is kell kerülnie, hogy a provokáció csapdájába essék. „A válaszunk határozott, de a provokációkat elkerülő jellegű lesz" - nyomatékosította a kincses városban a miniszterelnök.
A Realitatea tévé által rendelt, az Avangard közvélemény-kutató intézet által készített országos felmérés értelmében egyébként a megkérdezettek 15 százaléka szerint indokolt, 73 százaléka szerint pedig nem indokolt a székely zászló kitűzése a romániai közintézményekre.    

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.